Prawo jazdy, doskonała pomoc w rozwoju kariery zawodowej.

Prawo jazdy, doskonała pomoc w rozwoju kariery zawodowej.

Przedstawiciel handlowy

Przedstawiciel handlowy jest osobą, która często w ciągu jednego dnia musi pojawić się w kilku miejscach bądź udać się w długą podróż aby na czas dotrzeć na spotkanie służbowe na drugim końcu Polski. W tym zawodzie istotne są nie tylko takie predyspozycje jak pozyskiwanie klientów, umiejętności sprzedażowe, ale także komunikatywność, ostrożność i opanowanie  z uwagi na setki lub tysiące przemierzanych kilometrów. Warunkiem koniecznym do zdobycia stanowiska przedstawiciela handlowego jest z pewnością posiadanie prawa jazdy – zwykle wystarczy kat. B

Kurier

W zawodzie kuriera najistotniejszym warunkiem jest posiadanie prawa jazdy. Bardzo często zatrudniając osobę na stanowisku kuriera, firmy kurierskie sugerują się tym jak długo kandydat jest w posiadaniu dokumentu uprawniającego do kierowania pojazdami mechanicznymi. Im dłużej i im większe doświadczenie tym lepiej, gdyż kurier za kierownicą spędza kilka lub kilkanaście godzin dziennie. Kandydat na stanowisko kuriera musi być także osobą zdyscyplinowaną, uczciwą, posiadającą umiejętność zarządzania czasem i rozważnego planowania dnia pracy, uwzględniając przy tym ewentualne trudności, jak np. nieobecność klienta lub problemy natury komunikacyjnej – kolizje drogowe czy korki.

Dostawca

Kandydat ubiegający się o posadę dostawcy musi legitymować się prawem jazdy i w przypadku kierowców samochodów ciężarowych - ukończonym kursem. Musi także przejść badania stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania tego zawodu obejmujące koordynację ruchowo-wzrokową, i zdolność koncentracji oraz posiadać aktualną książeczkę dla celów sanitarno- epidemiologicznych. Pracodawcy często wymagają od dostawców znajomości topografii najbliższej okolicy, a niektórzy – własnego samochodu.

Kierowca tira

Aby zostać kierowcą tira trzeba mieć ukończone 18 lat, zrobić prawo jazdy kategorii B i C oraz dodatkowo zdać egzamin na prawo jazdy C+E tj. zdobyć uprawnienia kierowcy samochodu ciężarowego z przyczepą. Kategoria C upoważnia do kierowania pojazdami powyżej 3,5 tony - oprócz autobusu. Głównymi zaletami wykonywania zawodu kierowcy tira są wysokie zarobki oraz możliwość odwiedzania ciekawych miejsc zarówno w Polsce jak i za granicą.

Kierowca autobusu

Warunkiem koniecznym do prowadzenia autobusu jest posiadanie prawa jazdy kategorii D, choć często pracodawcy wymagają również prawa jazdy kategorii C i B. W przypadku wykonywania zawodu kierowcy autobusu ogromne znaczenie ma znajomość topografii miasta, zwłaszcza jeśli kandydat ma zamiar pracować w komunikacji miejskiej. Zdecydowaną zaletą pracy jako kierowca miejskiego autobusu jest codzienna obecność w domu, w przeciwieństwie do kierowców autokarów wycieczkowych, którzy wyjeżdżają w kilkudniowe czy nawet tygodniowe trasy. Mają oni jednak możliwość zwiedzenia ciekawych rejonów Polski i świata.

Taksówkarz

Osoba, która chce zostać taksówkarzem, powinna mieć ukończone 21 lat i czynne prawo jazdy kategorii B. Ważny jest brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Praca taksówkarza wymaga doskonałej znajomości  topografii miasta, znajomości przepisów o transporcie i ruchu drogowym i regulacji prawa transportowego oraz znajomości przepisów metrologicznych o taksometrach, prawa pracy i przepisów BHP. Kierowca taksówki powinien charakteryzować się  kulturą osobistą, cierpliwością, a  bardzo często także przedsiębiorczością, gdyż wielu taksówkarzy pracuje w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Instruktor nauki jazdy

Aby zostać instruktorem nauki jazdy wystarczy ukończyć 18 lat, posiadać średnie wykształcenie i przez okres 3 lat kierować pojazdem objętym szkoleniem. Od przyszłych instruktorów nauki jazdy wymaga się także orzeczenia lekarskiego potwierdzającego dobry stan zdrowia i predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Należy również ukończyć kurs kwalifikacyjny trwający 200 godzin i zdać egzamin przed komisją. Osoba ubiegająca się o posadę instruktora nauki jazdy prócz zamiłowania do spędzania czasu w samochodzie powinna odznaczać się także wysokimi umiejętnościami dydaktycznymi.

Podsumowując, w dzisiejszych czasach posiadanie prawa jazdy jest niezbędne do wykonywania wielu ciekawych zawodów. Warunek jest tylko jeden, osoba wykonująca zawód kierowcy musi lubić jazdę samochodem.


Rating:
Zapisz się na kurs ONLINE!
Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności Rozumiem