Od laika po kierowcę wyścigowego - pierwsze kroki jazdy samochodem

Od laika po kierowcę wyścigowego - pierwsze kroki jazdy samochodem

   1. Ruszanie z miejsca – problem czy łatwizna?

  Przed Tobą pierwsza lekcja nauki jazdy samochodem. Czujesz strach, serce Ci szybciej bije i miewasz wątpliwości czy sobie poradzisz. Nie martw się, to normalna reakcja. Każdy przechodził przez to samo, jedni trochę lepiej, drudzy gorzej. Na placu poznasz instruktora, który będzie przygotowywał Cię do egzaminu na prawo jazdy. Pierwszą czynnością jest ustawienie fotela oraz lusterek, tak abyś czuł się swobodnie, dosięgał z łatwością do pedałów i miał dobrą widoczność. Ważne jest, aby pamiętać o odpowiednio przygotowanym miejscu, ponieważ osoba, która prowadziła samochód przed Tobą mogła się znacznie różnić wzrostem od Ciebie. Instruktor pomoże Ci w tym procesie, dbając o wspólne bezpieczeństwo przed włączeniem się do ruchu. Nawet jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się prowadzić samochód pod okiem rodzica bądź znajomego, jako kursant dostosuj się do wszelkich zaleceń instruktora. Nauka jazdy nie jest prostą sprawą, a na pewno nie łatwiejszą, jeżeli zostały nam przekazane nawyki osób, które jeżdżą samochodem od lat i nie do końca mają je prawidłowo wyrobione. Po obowiązkowym zapięciu pasów bezpieczeństwa, wciskamy pedał sprzęgła, umiejscowionego po lewej stronie i jednocześnie przekręcamy kluczyk. Tak uruchomiony silnik, pozwala nam na wrzucenie pierwszego biegu. W celu ruszenia, powoli zdejmujemy nogę ze sprzęgła, a drugą wciskamy pedał gazu. Pośpiech nie jest tu wskazany, ponieważ gdy brak nam wyczucia, możemy poczuć lekkie szarpnięcie, a silnik samochodu zgaśnie. Wraz z nabieraniem prędkości, bieg zmieniamy z pierwszego na drugi. Należy pamiętać, że „jedynka” służy tylko do ruszania.

   1. Skąd mam wiedzieć, w którym momencie zmienić bieg? 

  To najczęściej zadawane pytanie, gdy rozpoczynamy swoją przygodę z nauką jazdy samochodem. Efektywna zmiana biegów to nie tylko szybsza i płynniejsza jazda, lecz również ochrona mechanizmu skrzyni. Nie raz mieliśmy okazję do zaobserwowania zachowań innych kierowców. Czy zdarzyło im się trzymać tylko jedną rękę na kierownicy a drugą rozmawiać przez telefon? Nie warto się tym inspirować. To Ty odpowiadasz za swoje bezpieczeństwo, a nie ktoś inny. Trzymanie obu rąk na kierownicy to klucz do sprawnego panowania nad samochodem. Opuszczenie ręki dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy chcesz dokonać redukcji biegów. Przed tym trzeba koniecznie pamiętać o wciśnięciu sprzęgła do samego końca. Jeżeli tego nie zrobimy, poczujemy szarpnięcie i usłyszymy zgrzyt. W celu uniknięcia uszkodzenia mechanizmu, noga z gazu podczas zmiany biegu powinna być zdjęta. Wrzucanie wyższego biegu powinno odbywać się w kolejności z 1 na 2, z 3 na 4 i z 5 na 6. Ważna jest, delikatna praca nadgarstkiem. Jazda samochodem wymaga odpowiedniego dobrania biegu do prędkości, w celu zachowania elastyczności silnika. Redukujemy je kiedy chcemy zwolnić lub przyspieszyć. Teoria mówi, że w silnikach benzynowych bieg zmieniamy, gdy obroty przekroczą 2500-3000obr./min, natomiast w dieslu 2000 obr./min. W praktyce sami będziemy wiedzieć kiedy to zrobić, gdy wyczujemy samochód i nauczymy się słuchać silnika. Początki nauki jazdy potrafią być chaotyczne, jednak nie powinniśmy się tym przejmować, ponieważ praktyka czyni mistrza!

   1. Na co się przygotować ucząc się jazdy po Warszawie?

  Warszawa – stolica Polski, miasto, które nie zasypia. Samochód na samochodzie, skrzyżowania po, których jeżdżą również tramwaje i niejedno rondo ze światłami. Spokojnie, nie taki diabeł straszny, jak go malują. Co prawda, Warszawa jest jednym z cięższych miast, do poruszania się autem, jednak tak jak wszędzie, światła palą się na zielono, pomarańczowo i zielono, prowadzą nas wyraźnie zaznaczone pasy, a obecność znaków, których znajomość jest obowiązkowa pomaga w jeździe po mieście. Należy jednak przygotować się na dużą ilość pojazdów oraz na to, że nie zawsze możemy dotrzeć na zaplanowaną godzinę, poprzez niespodziewane sytuacje na drogach lub korki w godzinach szczytu.

  Rating:
  Zapisz się na kurs ONLINE!
  Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie! Polityka prywatności Rozumiem